Ebben a hideg, téli időszakban jól esik egy csésze forró leves ami átmelegít minket és értékes tápanyagokkal tölti fel a szervezetünket. Különösen jól jöhet egy gyömbérrel ízesített sütőtökkrémleves, ami igazi vitamin-bombának számít.
A gyömbér enyhén csípős íze kicsit pikánsá teszi a levesünket, ami a népi gyógyászat szerint gyulládáscsökkentő hatással is rendelkezik, tehát segíthet legyőzni a megfázásos betegségeket.
A sütőtök bár őszi zöldségnek számít, télen is fontos szerepet tölthet be a táplálkozásunkban, hiszen remek vitamin, ásványianyag és antioxidáns forrás.
Amit a sütőtök táplálkozás élettani hatásairól tudunk:
A többi tökfajtától eltérőn magas a szénhidrát, karotin és C-vitamin tartalma. A-, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminokban, folsavban és pantoténsavban gazdag. Magas káliumtartalma miatt vérnyomás- csökkentő és vízhajtó hatása is van. Az antioxidánsok és karotinoidok megkötik a szabad gyököket, erősítik az immunrendszert, egyes daganatos betegségek előfordulását is csökkenthetik.
A tökmagból készült olaj omega 3 zsírsavtartalma pedig a szív és érrendszeri betegségek megelőzésében játszik szerepet. Pektin tartalma magas, könnyen emészthető zöldség, ezért szinte bármelyik diétába beilleszthető.
A sütőtököt leginkább sütve szoktuk fogyasztani, de csinálhatunk belőle rizottót, rakott ételeket, muffint, tortát vagy Gyömbéres sütőtökkrémlevest is, ami az alábbiak szerint készül:
Hozzávalók:
- 1 db közepes sütőtök
- 1 fej vöröshagyma
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 evőkanál vaj
- só
- bors
- gyömbér (1 kávéskanál reszelve)
- 100 ml főzőtejszín
Elkészítés:
- A vöröshagymát apró kockákra vágva olívaolajon üvegesre pároljuk.
- A sütőtököt felvágjuk, kikanalazzuk a magját, meghámozzuk és felkockázzuk.
- Amikor kész a hagyma, rátesszük a vajat, és a felkockázott tököt, majd sózzuk, borsozzuk.
- Felöntjük annyi vízzel, ami ellepi, és puhára főzzük (kb. 20 perc).
- Amíg fő a tök, lereszeljük a gyömbért.
- Levesszük a tűzről a megfőtt tököt, hozzáadjuk a tejszínt, a reszelt gyömbért és turmixban vagy botmixerrel krémes állagúra vegyítjük.
- Visszatesszük a tűzhelyre, majd tovább főzzük egy pár percig, végül tálalásnál megszórjuk tetszőleges olajosmagvakkal (szezámmag, napraforgómag, tökmag).
Jó étvágyat és egészséget!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.