Több internetes médiában megjelent a napokban a cikk, ugyanazzal a szöveggel, még arra sem fordítottak energiát, hogy a kötőszavakat átírják, nem hogy utánanézzenek helyességének, nem is beszélve a HVG-ről, akiknek a címben még a diéta nevét is sikerült elírniuk (a paleolit diéta és a ketogén diéta közel nem azonos):
http://magyarhirlap.hu/a-cukormentes-dieta-kiehezteti-a-rakos-sejteket
http://hvg.hu/egeszseg/20130624_Kiehezteti_a_rakos_sejteket_a_paleolit_di
A cikk szerint dietetikusok egyre gyakrabban ajánlják daganatos betegeknek a ketogén diétát. De mi is a ketogén diéta? Nem egyszerűen szénhidrát szegény, hanem zsírbő, és valóban epilepsziások kezelésében próbálják alkalmazni. Azért írom, hogy próbálják, mert nem egy könnyen tolerálható étrend. Az ajánlások szerint egészséges felnőtt napi energiabevitelében a zsíroknak maximum 30%-ot kell kitenniük, míg a vizsgálatban alkalmazott ketogén diéta esetén a zsírok 80%-ot adtak az étrend energiatartalmából. Az ilyen nagy mennyiségű zsiradék pedig hányást, hasmenést okozhat. Az, hogy 2-4 hét alatt hozzá lehet szokni, nem kis túlzás, van, aki egyáltalán nem tudja megszokni. Nem mellesleg ezt a nagy mennyiségű zsiradékot nem csak élelmiszerekkel, hanem tápszerrel illesztették be az étrendbe.
A cikk/cikkek emellett egy nagyon fontos információt elhallgatnak, mégpedig, hogy nem csak a rákos sejtek, de az agy- és az izomjejtek is glükózból nyerik energiájukat. Az agy megfelelő működéséhez kb napi 120g glükózra van szükség. Ha ez a mennyiség nem áll rendelkezésre a zsírbontásból származó anyagcseretermékeket, úgynevezett ketonokat kezd el használni, de ezek hatásfoka nem egyezik meg a glükózéval. És itt emelnék ki még egy fontos dolgot, ami a cikkekből kimaradt, hogy a ketogén diétát egyelőre csak agytumorok kezelésére próbálják alkalmazni, és nem bármilyen más daganatos megbetegedésre.
És az sem ártana, ha a cikk írója tisztában lenne azzal, hogy van különbség a cukor és a szénhidrát között.
Kiegészítés: Köszönöm a HVG-nek, hogy megváltoztatták a cikk címét, így mostmár "Kiéhezteti a rákos sejteket a szénhidrátszegény diéta" címen olvasható a cikk.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.